Znáte už 4 kroky k moudrosti? Tohle dělejte a vaše problémy zmizí. Vyzkoušela jsem a funguje to!

Možná máte pocit, že vám situace nepřála. Možná máte pocit, že na vám blízkém člověku je něco špatně, nebo něco (ne)dělá, a vy tak nejste šťastní. Dokonce může jít o něco, co se objektivně nedá změnit. To je pak frustrující, že? Protože se to zdá bezvýchodné.

Sama jsem se nedávno chytila do přesně takových okolností. Naštěstí se ke mně dostal níže uvedený článek Čtyři kroky k moudrosti, abych si připomněla, jak to ve skutečnosti je.

Najednou se svět pootočil a otevřel mi nový úhel pohledu.

Přestala jsem se cítit jako oběť a došlo mi, co můžu dělat já, abych v dané situaci začala být šťastná. Je to skoro neuvěřitelné, ale pak se i ta objektivně nezměnitelná věc změnila k lepšímu!

Nenechte se odradit tím, že o prvním kroku všude slyšíte. Čtěte článek do konce. Najdete ho o kousek níže.


Článek Čtyři kroky k moudrosti jsem převzala se svolením autora webu http://www.zivotvpritomnosti.cz.

Je to taková výstižná ukázka z knihy Bdělost. Autorem knihy je křesťanský kněz Anthony de Mello, který se narodil v Indii.

V češtině vyšla celá řada jeho knih, které obsahují jeho neformální, živá slova o přístupu k sobě, k životu, k bližním. Vydává je nakladatelství Cesta. O knize Bdělost se tam říká:

„Probouzet lidi a odhalovat jim pravdu o jejich vlastní velikosti – to je cíl, který si Anthony de Mello kladl při své práci s lidmi, a tedy i cíl této knihy, jež jeho práci s lidmi zpětně zachycuje.
Jeho schopnost odhalovat mylnost našich přesvědčení a scestnost našich sebeklamů a iluzí nám nemusí být vždy příjemná, ale přesto je to dar. Dar pravdy, která čistí a léčí naše rány, dar inspirace k novému životu, dar láskyplné pobídky k probuzení a k bdělosti.“


Čtyři kroky k moudrosti – Anthony de Mello

1. krok

Ze všeho nejdřív je potřeba dostat se do styku s negativními pocity, kterých si zatím ani nejste vědomi. Hodně lidí má negativní pocity a ani o tom neví. Mnoho lidí žije v depresi a ani to netuší. Teprve až se setkají s radostí, pochopí, že byli celou dobu v depresi. Jak se chcete vypořádat s rakovinou, když o ní nemáte nejmenší tušení?

Ze všeho nejvíc je třeba si všechny negativní pocity uvědomit. Jaké negativní pocity? Trudnomyslnost, například. Býváte skleslí a náladoví. Nemůžete se na sebe ani podívat nebo cítíte nějakou vinu.

Máte pocit, že život je úplně k ničemu, že nemá žádný smysl. Nebo jste uražení, nebo vás pořád něco znervózňuje, máte vybičované nervy.

Nejdříve se s těmi pocity spojte.

2. krok

V rámci druhého kroku je třeba pochopit, že tyto pocity jsou ve vás, nikoli ve skutečnosti.

Zní to tak samozřejmě, ale myslíte, že to lidé vědí? Nevědí, můžete mi věřit. Mají doktoráty, jsou to třeba i rektorové univerzit, ale toto nepochopili. Neučili mě ve škole, jak mám žít. Jinak nás ale učili snad všechno možné. Jak říkal jeden pán: „Dostalo se mi dobrého vzdělání. Trvalo to roky, než jsem se ho zbavil.“

A o to na duchovní cestě vlastně jde: o odnaučení se. Odnaučte se všechny ty nesmysly, které vás naučili.

Negativní pocity jsou ve vás, ne ve skutečnosti.

Přestaňte se už pokoušet měnit skutečnost! Vždyť je to ta největší hloupost! Přestaňte se snažit měnit ty druhé!

Všechen svůj čas a energii investujeme do snahy změnit vnější podmínky, do snahy změnit své partnery, své šéfy, své přátele, své nepřátele a kdoví koho ještě. Nemusíme nic měnit. Negativní pocity jsou ve vás.

Na celé zeměkouli neexistuje osoba, která by měla tu moc udělat vás nešťastnými.

Na světě neexistuje událost, která by vás mohla nějak znepokojit nebo zranit.

Taková událost, situace či osoba neexistují. To vám nikdo neřekl. Tvrdili vám přímo pravý opak. A proto jste na tom tak, jak na tom jste. Proto spíte. Toto vám nikdo nikdy neřekl. Ale je to zjevné.

Dva příklady

4 kroky k moudrosti a žena na pikniku

Řekněme například, že vám napršelo do pikniku. Kdo má negativní pocit? Déšť? Nebo VY?

Co ten negativní pocit způsobuje? Déšť, nebo vaše reakce?

kreslené usměvavé slunce - 4 kroky k moudrosti

Když vrazíte kolenem do stolu, stolu to nevadí. Má plno práce s tím, být tím, co je – stolem.

Uvědomění

Mystikové se nám pořád snaží říkat, že skutečnost je naprosto v pořádku. Skutečnost nemá problémy. Problémy existují jen v lidské mysli. A měli bychom dodat: v hloupé, spící lidské mysli.

Skutečnost nemá problémy. Odstraňte z této planety lidské bytosti a život půjde dál, příroda bude žít dál, v celé své kráse a divokosti. A žádné problémy nebudou. To vy jste si ty problémy vytvořili. Vy jste problém. Identifikovali jste se s „mě“ a to je problém. Ten problém je ve vás, ne ve skutečnosti.

3. krok

Nikdy se s těmi pocity neztotožňujte. S „já“ to nemá vůbec nic společného. Nedefinujte svou podstatu na základě tohoto pocitu.

NeříkejteJsem v depresi“. Pokud chcete říctPřišla na mě deprese“, proč ne. Pokud chcete říct „To mě deptá“, proč ne. Ale nikdy: „Jsem zdeptaný“.

Definujete se na základě pocitů. To je iluze, to je chyba. Právě teď je tam deprese, právě teď máte v sobě zraněné city, ale nechte je být, ať si tam jsou. To přejde. Všechno přejde, všechno.

Vaše deprese a vaše vzrušení nemají se štěstím co dělat. Jsou jen zhoupnutím kyvadla. Pokud hledáte vzrušení, připravte se na depresi. Chcete svou drogu? Připravte se na kocovinu. Kyvadlo se z jednoho konce zhoupne na druhý.

To ale nemá co dělat s „já“, to nemá co dělat se štěstím. Tady jde o “. Když si to budete pamatovat, když si to řeknete tisíckrát, dojde vám to. Možná vám to bude stačit slyšet třikrát. To já nevím. Na to neexistuje žádné pravidlo. Ale udělejte to tisíckrát a uděláte největší objev ve svém životě.

šperky ve zlatých šperkovnicích nejsou skutečný poklad

Zlaté doly na Aljašce se mohou jít zahrabat. Co byste si počali se zlatem? Když nejste šťastní, nemůžete žít.

Že jste našli zlato? Koho to zajímá! Jste králové. Jste královny. Jste svobodní. Už neřešíte, jestli vás přijímají nebo odmítají, je vám to jedno.

Pozor: Kupodivu nemusíte nikam patřit!

Psychologové nám říkají, jak důležité je mít pocit, že někam patříme. Proč byste měli chtít k někomu patřit? Už vám na tom nezáleží.

Jeden přítel mi vyprávěl, že v Africe existuje jistý kmen, kde mají jako nejvyšší trest vyloučení ze společenství. Kdyby vás vyhodili z New Yorku nebo z jakéhokoliv místa, kde bydlíte, nezemřeli byste. Jak to, že člověk z toho afrického kmene zemře? Protože se spolupodílí na stupiditě lidstva.

Myslí si, že nebude schopen žít, pokud nikam nepatří. A ani se tak moc neliší od většiny lidí, nebo ano? Je přesvědčený o tom, že musí někam patřit. Ale vy nepotřebujete patřit k nikomu, k ničemu, ani k žádné skupině.

Nepotřebujete ani být zamilovaní. Kdo vám řekl, že to potřebujete? Vy potřebujete být svobodní. Vy potřebujete milovat. To je všechno. To je vaše přirozenost. Ale vy ve skutečnosti chcete, aby po vás někdo toužil.

Chcete, aby vám někdo tleskal, chcete být atraktivní, aby za vámi všichni ti šašci běhali. Plýtváte svým životem. PROBUĎTE SE! To vy nepotřebujete. Můžete být blažení a šťastní i bez toho.

Vaše společnost to neuslyší ráda, protože to nahání strach, když otevřete oči a pochopíte. Jak se pak dá takový člověk ovládat? Nepotřebuje vás, nebojí se vaší kritiky, je mu jedno, co si o něm myslíte a co o něm říkáte. Všechny provázky odřízl, už to není loutka.

Nahání to strach. „Musím se ho zbavit. Říká pravdu, nemá z ničeho strach, přestal být člověkem.“ ČLOVĚK! Pohleďme! Konečně lidská bytost! Vysvobodil se ze svého otroctví, vysvobodil se z jejich vězení.

Žádná událost neopravňuje k negativnímu pocitu.

Žádná událost na světě vás neopravňuje k negativnímu pocitu. Právě to se nám všichni naši mystikové pokoušeli sdělit – až si málem vykřičeli hlas. Ale nikdo je neposlouchá. Negativní pocity jsou ve vás.

V Bhagavadgítě, v posvátné knize hinduistů, říká Pán Krišna Ardžunovi: „Vrhni se do vřavy bitvy, ale srdce ponech Pánovi u nohou.“ Úžasná věta.

Nemusíte dělat vůbec nic, abyste dosáhli štěstí. Mistr Eckhart to řekl velmi hezky: „Boha nelze dosáhnout tím, že do duše něco přidáme, ale tím, že z ní něco odebereme.“ Abyste se osvobodili, není třeba něco udělat, je třeba se jen něčeho zbavit. Pak budete svobodní.

4. krok

Jak se to dá změnit? Jak se můžete změnit? Tady je toho dost, co bystě měli pochopit, nebo vlastně spíš jedna věc, která se dá vyjádřit mnoha způsoby.

Představte si pacienta, který jde k lékaři a říká mu, co ho trápí. Doktor na to řekne: „Aha, tyhle příznaky znám. A víte, co udělám? Předepíšu lék vašemu sousedovi.“ A pacient odpoví: „Děkuji mnohokrát, pane doktore, hned se cítím lépe.“

Není to absurdní? Ale právě to všichni děláme. Člověk, který spí, si vždycky myslí, že se bude cítit lépe, když se změní ten druhý. Vy trpíte, protože spíte, ale myslíte si: „Jak by ten život byl krásný, kdyby se ten a ten změnil, jak by ten život byl krásný, kdyby se můj soused změnil, kdyby se moje žena změnila, kdyby se můj šéf změnil.“

Vždycky chceme po někom jiném, aby se změnil, když se chceme cítit dobře. Ale už vás někdy napadlo, že i kdyby se vaše žena změnila, i kdyby se váš muž změnil, co to má co dělat s vámi?

Vy jste úplně stejně zranitelní jako předtím, spíte stejně tvrdě jako předtím. Vy jste ti, kteří se potřebují změnit, ti, kteří potřebují lék.

Zatím tvrdíte: „Cítím se dobře, protože svět je v pořádku.“

Omyl!

Svět je v pořádku, protože já se cítím dobře.

To se nám snaží všichni mystikové sdělit.

Z knihy Bdělost od nakladatelství Cesta (http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ctyri-kroky-k-moudrosti-anthony-de-mello).

Jak se cítit dobře? Pokračujte zde >>

Objevte, že se můžete mít rádi takoví, jací jste. Sebepřijetí na dosah si teď můžete stáhnout zdarma >>


Líbil se vám článek? Změnil ve vás něco? Pomohl by někomu z vašich známých? Sdílejte ho nebo dejte „To se mi líbí“. 🙂

Dani Frejková

Jsem šťastná, když můžu tvořit. Díky originálním technikám a skrze vlastní životní zkušenosti pomáhám lidem na cestě k sebepřijetí a k takovému životu, jaký si vysnili.

Jsem inspirátorka pro ty, kteří chtějí od života víc. 

Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsou občas chvíle, kdy sami sebe nemáte rádi? Pak právě pro vás je transformační balíček pro sebepřijetí >>

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů